Jdi na obsah Jdi na menu
 

Tip týdne

19. 7. 2001

ČP. 8 Čerstvý vzduch (Indies Records) Skupina Čp. 8 vznikla v roce 1981 v Karlových Varech. První sestavu tvořili bratři Miroslav a Jaroslav Ježkovi a Jiří Černík, kteří tenkrát bydleli v domě s popisným číslem 8. Vůdčí osobností kapely byl Jaroslav Ježek - zpěvák, kytarista a autor všech písní.

 

Skupina Čp. 8 vznikla v roce 1981 v Karlových Varech. První sestavu tvořili bratři Miroslav a Jaroslav Ježkovi a Jiří Černík, kteří tenkrát bydleli v domě s popisným číslem 8. Vůdčí osobností kapely byl Jaroslav Ježek - zpěvák, kytarista a autor všech písní. Protože jejich aranžmá bylo postaveno na kytarách, Čp. 8 logicky zapadli do folkové scény, která v té době prožívala obrovský rozmach a zaznamenala příliv nových osobností včetně Karla Plíhala, bratrů Ebenů, Jaromíra Nohavici či Pavla Dobeše.

"Nejsem tu nadvakrát, a tak úslužné myšlenky teď zrovna mlčí," zpíval Jaroslav Ježek v písni Noha nohu mine. Jako by tušil, že nemoc mu nedopřeje dotáhnout jeho muziku až k dramatickému gabrielovskému rocku, který obdivoval. Jeho generační emoce se postupně zklidňovaly, písně vyzrávaly. Koncem roku 1985 však Jaroslav Ježek zemřel. Kapela Čp. 8 ještě chvíli hrála s jeho náhradníkem Danem Kohoutem a pak se odmlčela.

Lidé dodnes vzpomínají na koncerty Čp. 8 a Ježkovu intenzivní poezii, ve které se mísila civilní i velká témata. Dvojalbum Čerstvý vzduch, které přináší koncertní nahrávky z let 1981 - 1987, však není jen historickým dluhem a náplastí na nostalgické pocity. Ta muzika zní zdravě i po mnohaletém odstupu. Pro lidi, kteří skupinu nezažili, budou Čp. 8 novým objevem.
 

Vladimír Vlasák