Jdi na obsah Jdi na menu
 

Čp. 8 - Čerstvý vzduch (recenze na Freemusic.cz)

23. 7. 2001

Zásluhou brněnského vydavatelství INDIES se dostalo v minulých dnech k posluchačům dvojalbum skupiny Čp. 8 - Čerstvý vzduch. Zásluha je o to větší, že od předčasné smrti jejich zpěváka a kytaristy Jaroslava Ježka uplynulo více než 15 let a jediný oficiálně vydaný záznam je z roku 1989 na nepříliš zvukově dobrém LP. A při tom lze říci, že Čp. 8 = Jaroslav Ježek.

Počátkem 80. let založil JJ skupinu Čp. 8 jako čistě folkový projekt. Zúčastnili se několika ročníků Porty, aby v roce 1983 obdržel JJ za píseň Motýlek Portu autorskou. V té době již patřili k posluchačsky nejoblíbenějším folkovým kapelám. Toto období je zachyceno na CD 2 Rozprodáno, především v písních 1 - 14. Folková podoba je dána i akustickým nástrojovým obsazením.

V roce 1984 přibyla baskytara a zvuk kapely začal být hutnější. Nádherná lyrická poezie JJ však zůstala, jak se o tom můžeme přesvědčit v dalších písních.

CD 1 Fresh air zachycuje podobu Čp. 8 ve výrazně tvrdší a rytmičtější poloze (včetně baskytary, ale i kláves). V porovnání s CD 2 je zřejmý posun kapely od jemného folku až k téměř rockovému zvuku, a to zejména u písní, které se vyskytují na obou CD´s. Ve všech písních dominuje vypjatý vysoký zpěv JJ, který se stal poznávacím znamením Čp. 8. Zde nemohu nevzpomenout Petra Kalandry a jeho velmi podobného hlasu, ale i nemoci. Nezaměnitelná dikce s velmi zřetelnou výslovností v až křičených slabikách dělá ze zpěvu JJ silný zážitek.
Úroveň textů považuji za lehce kolísavou, velmi mě však oslovila píseň Proč ti můžu pomoct, která je skvělou generační výpovědí.

Na závěr je třeba zmínit i dvě výborné textové přílohy. První tvoří přehled textů (včetně posledního Na kraji ticha, který na nahrávkách není), druhá je složena z úryvků rozhovorů, dobových článků i ukázek z rukopisů (zpracovala Petra Severinová).
Výborný skutek brněnských INDIES, díky!
 

Vojda, Freemusic